ورود اعضا                                 

English

شنبه 30/4/1397 اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

 مشاهده خبر    
تاریخ: 1391/10/03 نظرات: 0 نظر نمایش: 2838 مرتبه تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)
شهید گنجی، الگوی مناسب جوانان جوامع اسلامی

شهید گنجی، الگوی مناسب جوانان جوامع اسلامی

برخی مسوولان تشکل های بین المللی اسلامی می گویند: صادق گنجی نخستین شهید دیپلمات جمهوری اسلامی ایران، الگوی مناسبی برای جوانان جوامع اسلامی است که باید درسطح بین المللی و جهانی بیشتر معرفی و شناخته شود.

به گزارش ایرنا، شهید صادق گنجی سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از اولین شهدای راه بیداری اسلامی پس از پیروزی انقلاب و برپایی نظام جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه و افشاگر چهره نفاق و التقاط بود که در آذر سال 69 در لاهور پاکستان به دست کوردلان گروه موسوم به سپاه صحابه، به درجه رفیع شهادت نایل شد.

نایب رییس مجلس وحدت مسلمین پاکستان در نشست هماهنگی برگزاری کنگره بین‎المللی شهید گنجی که آذر امسال در بوشهر برگزار شد ، گفت: شخصیت شهید گنجی باید به بهترین شکل در جوامع اسلامی تبیین شود و برگزاری کنگره‎های بین‎المللی فرصت مناسبی برای تحقق این امراست.

محمد امین شهیدی افزود: رسانه‎های پاکستان هنوز این شهید بزرگوار را به یاد دارند و بدون اغراق همه گروه‎ها در غم شهادت این شهید متاثر بودند.

وی بیان کرد: شهید گنجی دین بزرگی بر گردن مسلمانان پاکستان دارد و هر کاری برای زنده نگه داشتن نام و یاد وی خواهیم کرد و امیدواریم نقش موثری در برگزاری کنگره این شهید داشته باشیم.

نایب رییس مجلس وحدت مسلمین پاکستان گفت: شخصیت شهید گنجی الگوی مناسبی برای جوانان جوامع اسلامی بویژه ایران و پاکستان است.

شهیدی ادامه داد: شهید صادق گنجی بزرگ مردی بود که مهر و یادش تا همیشه در دل مسلمانان شیعه و سنی پاکستان جاودانه وماندگار است.

شهیدی همچنین در دیدار با خانواده شهید گنجی افزود: کنگره شهید گنجی باید در شان این شهید برگزار شود و ما نیز همه تلاش خود را برای ادای دین خود نسبت به این شهید بین المللی ادا خواهیم کرد.

دبیر کنگره بین المللی شهدای دیپلمات کشور نیز گفت: تلاش ما مطرح شدن شهید صادق گنجی در رسانه‎های جهانی است و تبلیغات داخلی و خارجی در این زمینه بجد دردست پیگیری است.

محمد حسین روحانی افزود: ظرفیت شهید گنجی بیش از سطح ملی است به همین دلیل مقرر شد نخستین کنگره بین‎المللی شهدای دیپلمات به نام شهید گنجی برگزار شود.

دبیر کنگره بین‎المللی شهدای دیپلمات کشور گفت:پیام ویژه‎ای برای این کنگره پیش بینی شده و در تهران معاونت‎های امنیتی، تبلیغاتی و بین‎المللی تعیین شده است.

وی افزود: دو سال پیش کنگره‎ای در سطح ملی برای شهید گنجی برگزار شد که بازتاب خوبی داشت و با استقبال خوبی مواجه شد.

روحانی بیان کرد: برای این کنگره یک دبیرخانه علمی نیز ایجاد شده که مقالات خارجی مرتبط را رصد و دریافت می‎کند،مهمانان ویژه‎ای برای این کنگره داریم و از مهمانان خارجی نیز دعوت شده است.

وی گفت: به دنبال آن هستیم که روزی را به عنوان روز شهدای دیپلمات در تقویم ملی ثبت کنیم. روحانی افزود: برای برگزاری بزرگداشت شهدای دیپلمات در سطح ملی برنامه‎ریزی‎هایی انجام شده است که یکی از شاخص‎ترین این شهدا، شهید گنجی است.

رییس انجمن دوستی ایران و افغانستان نیز گفت: تجلیل از مقام شهدا تکریم شرف انسانی و تجلیل از آرمان‎های انقلاب اسلامی و توجه به منویات رهبر معظم و امام خمینی (ره) است.

اسماعیلی ادامه داد: برگزاری کنگره شهید گنجی فرصت مناسبی برای استان بوشهر است و اکنون که قرار است این کنگره در سطح بین‎المللی برگزار شود به نظر می‎رسد این استان می‎تواند استفاده مطلوبی از این فرصت پیش‎آمده بکند.

رییس انجمن دوستی ایران و افغانستان گفت: 13 شهید دیپلمات داریم که از این تعداد 10 نفر در مزار شریف توسط طالبان به شهادت رسیدند و دو نفر در پاکستان و یک نفر نیز در عراق شهید شدند.

علی اکبر محرابیان دستیار ویژه رییس جمهوری نیز در این نشست ضمن گرامیداشت یاد شهید گنجی گفت: یکی از فازهای پارس جنوبی که در استان بوشهر زادگاه شهید گنجی قرار دارد به نام این شهید نام گذاری شود.

استاندار بوشهر نیز گفت: اولین کنگره شهدای دیپلمات کشور گرامیداشت شهید گنجی به مدت سه روز در شهر های تهران، بوشهر و برازجان برگزار خواهد شد.

فریدون حسنوند افزود: در این زمینه ستاد استانی با هماهنگی خانواده شهید گنجی تشکیل شده است وباید برنامه ای در خور شان این شهید برگزار شود.

وی بیان کرد: برای گرامیداشت یاد این شهید بزرگ بیمارستان 160تختخوابی برازجان که یکی از طرح های مهر ماندگار استان بوشهر است به نام شهید صادق گنجی نام گذاری خواهد شد.

استاندار بوشهر گفت: با توجه به این که شهید گنجی یک شهید بین المللی است، لازم است در برگزاری یادواره این شهید نگاه ما نیز بین المللی باشد.

فریدون حسنوند افزود: جایگاه شهید گنجی و نقش آن در بیداری اسلامی باید به نسل ها معرفی شود و از تئوری و نظریه پردازی و شعار فاصله بگیریم و با منطق و برنامه ریزی اهداف شهدا را پیاده کنیم.

حسنوند با تاکید بر ایجاد بنیاد فرهنگی شهید گنجی بیان کرد: با تشکیل این بنیاد که ردیف بودجه به آن تعلق می گیرد، می توان نسبت به چاپ کتاب، ایجاد سایت، نشر بروشور و دیگر فعالیت های فرهنگی اقدام کرد.

وی ادامه داد: ساخت تندیس شهید صادق گنجی از دیگر موارد مهم است که باید با هزینه استانداری صورت گیرد و بنیاد شهید و امور ایثارگران از هم اکنون برای ساخت آن اقدام کند.

استاندار بوشهر گفت: در این ارتباط یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار برای ساخت تندیس شهید صادق گنجی نخستین شهید دیپلمات کشور در اختیار بیناد شهید و امور ایثار گران این استان قرار می گیرد.

استاندار بوشهر با بیان این که ستاد استانی کنگره بین المللی شهید گنجی چندین مطلب را به عنوان دستور کار مشخص کرده و در دست پیگیری دارد، ادامه داد: در این زمینه در دیداری که با خانواده شهید گنجی داشتیم مقرر شد زمان برگزاری کنگره طوری طراحی شود که فرصت دعوت از مهمانان خارجی برای شرکت در کنگره را داشته باشیم.

وی اظهارکرد: کنگره بین‎المللی شهید گنجی علاوه بر تهران یک روز نیز دراستان بوشهر برگزار می شود که صبح در شهر بوشهر و برنامه عصر شامل تجلیل، حضور بر مزار و دیدار با خانواده شهید در شهر برازجان است.

حسنوند گفت: اساسنامه‎ای که برای ستاد کنگره بین‎المللی شهید گنجی تدوین و تهیه می‏شود باید مطابق با شان و جایگاه این شهید باشد و با اهداف، برنامه‎ها و فعالیت‏های ستاد هماهنگی و همخوانی داشته باشد.

استاندار بوشهر اضافه کرد: در برگزاری یادواره شهید صادق گنجی از شخصیت های علمی، فرهنگی، سیاسی و فضلا و علما دعوت خواهد شد.

حسنوند گفت: نام گذاری اماکن، خیابان ها و میدان ها به نام شهید گنجی در استان بوشهر و شهرهای بزرگ کشور ضروری است و شهید صادق گنجی باید در تقویم تاریخ ثبت شود تا نام این شهید جاودانه و ماندگار بماند.

وی با اشاره به ضرورت ساخت تیزر تلویزیونی و پخش آن در شبکه های سراسری در ارتباط با شهید گنجی اضافه کرد: سالروز شهادت شهید گنجی باید به عنوان روز شهید فرهنگی معرفی تا جایگاه این شهید بیش از پیش مشخص شود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر گفت: زمان دقیقی برای برگزاری یادواره شهید صادق گنجی مشخص نشده است ولی برای برگزاری آن در روزهای دهه سوم دی ماه به توافق اولیه رسیده ایم.

محمد حاجی زاده افزود: این یادواره صبح در بوشهر و عصر در برازجان برگزار خواهد شد.

معاون هماهنگ کننده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر نیز گفت: شهدای فرهنگی خارج از کشور مانند شهید گنجی افسران شهید جنگ نرم هستند.

سرهنگ نصرالله غزنوی افزود: این ها کسانی هستند که کار خود را با زبان قلم در خارج از مرزهای ایران انجام می دادند و مقدمات بیداری اسلامی را فراهم کردند.

غزنوی اظهارکرد: ما در حق شهیدان شاخص استان کوتاهی کرده ایم و باید بیشتر برای معرفی آن ها در سطح ملی و بین المللی تلاش کنیم.

وی اضافه کرد: اگر برخی شهیدان ما متعلق به استان های دیگر بودند برای معرفی آن ها کارهای بیشتر و گسترده تری انجام می دادند.

شهید صادق گنجی در ششم اردیبهشت 1342درخانواده ای معتقد و مذهبی از دیار دشتستان درشهرستان فسا از توابع استان فارس متولد شد، پدر بزرگوار ایشان کرم گنجی که ارتشی بود، به سبب ماموریت کاری از برازجان راهی فسا شده بود.

صادق کلاس های اول و دوم ابتدایی را در دبستان شهرستان فیروزآباد فارس و سوم را در فهلیان نورآباد ممسنی فارس گذراند و هنوز 9 ساله نشده بود که پدرش در 23فروردین ماه 1351 براثر عارضه سکته به دیار معبود شتافت.

از آن پس ایشان به همراه مادر و سه خواهر و دو برادرش به سرزمین پدری بازگشت و کلاس های چهارم و پنجم را در مدرسه خواجه خضر قدیم که بعدها حکمت نام گرفت گذراند و دوره متوسطه را در دبیرستان فرخی سابق برازجان(شهیدبهشتی) به پایان رساند.

در واقع او که فرزند ارشد خانواده بود از همان کودکی با درد آشنا و غمخوار مادر و بزرگتری برای خواهران و برادرانش بود و محروم از نعمت پدر زیر سایه مادری شیرزن چنان رشد کرد که چه در مدرسه و چه محله و شهر همه او را بزرگتر از سن و قدش می دیدند.

گنجی که مصداق راستین سخن امام در سال 42 که فرمودند: سربازان من هم اینک در گهواره اند، بود نوجوانی اش مقارن بود با اوج مبارزات مردم علیه رژیم ستم شاهی و طولی نکشید که خود را به خط مقدم مبارزه با جور عمال رژیم رساند.

طوری که به گفته خود شهید در کتاب (بخشی به عنوان زندگی من) در سن 12 سالگی در مبارزات انقلابی شرکت کرده و توسط مامورین ساواک دستگیر شده است.

او هم مرد میدان مبارزه بود و هم در علم و تحصیل و مطالعه شاگردی شاخص و به قول دوستانش نابغه بود.

گنجی از جمله افراد پرتلاش حلقه مبارزاتی ماشاءالله کازرونی (مبارز قدیمی و راهبر مبارزین خطه دشتستان علیه رژیم طاغوت) بود و همراه دوستان نوجوانش به شعارنویسی روی دیوارهای شهر، سازماندهی تظاهرات و پخش اعلامیه ها و نوارهای سخنرانی حضرت امام(ره) می پرداختند.

وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در تشکیل انجمن های اسلامی دانش آموزان و سه نهاد مردمی و انقلابی سپاه پاسداران، کمیته انقلاب اسلامی و بسیج مستضعفین در برازجان تلاش کرد.

در سال 59 برای تحصیل علوم دینی به تهران رفت وبا نمره های عالی در آزمون ورودی مدرسه عالی شهید مطهری پذیرفته شد و از بزرگان و استادان مجربی چون آیت الله امامی کاشانی درس گرفت و موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته الهیات و برتن کردن لباس مقدس روحانیت شد.

با آغاز جنگ تحمیلی هم در سنگر علم مشغول به تحصیل علوم بود و هم گاه و بیگاه از طریق این مرکزعلمی و دینی تا پایان جنگ تحمیلی به عنوان مبلغ به جبهه ها اعزام می شد.

در یکی از همین اعزام ها با رزمنده ای به نام آقای فنی زاده آشنا می شود که این آشنایی و بدنبال آن ارتباط صمیمانه بتدریج باعث ازدواج صادق با خواهر دوستش در سال 64شده که سبحان و نادر ثمره این ازدواج مبارک است.

وی در این سالها در کنار تحصیل و حضور در جبهه مدتی رییس هسته گزینش کشتیرانی جمهوری اسلامی و سپس مسوول بازرسی عقیدتی نیروی دریایی سپاه پاسداران بود.

این روحانی وارسته در جبهه با اینکه امام جماعت و روحانی گروهان بود ولی در هر پست و جایگاهی وجود خود را لازم می دید حتی نگهبانی دریغ نداشت.

سال 64شاهد شهادت دوست، همرزم ونیز همسرخواهرش هوشنگ مزارعی و در چهلمین روز شهادت ایشان شهادت برادرش نادر بود.

بار دیگر او بود که باید غمخوار و تسلی بخش دل داغدیده مادر و خواهرش باشد و دست نوازش بر سر یتیمان خواهر بکشد.

همه این دردها بود که او را چون آهن گداخته صاف و صیقل داد و برای مقابله با مرارت ها آماده کرد و از آنجایی که انقلاب امام، انقلاب رنج کشیده ها بود در سایه این انقلاب به گوهر وجودی خود دست یافت و شهادت بالاترین ارزش وتحفه الهی به انسانهای بزرگ را نصیب خود کرد.

در همین سالها به استخدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد که پس از مدت چند ماه براثر فراست، زیرکی، ایمان به خدمت و نطق بالای ایشان نظر مسوولان وزارتخانه را به خود معطوف ساخت و در سال 65 از طرف معاونت بین الملل وزارت ارشاد به عنوان سفیر فرهنگی در کسوت مسوولیت خانه فرهنگ در لاهور پاکستان انتخاب شد.

صادق برای برقرای ارتباطی مستقیم و قوی با مردم آن دیار، با هوش سرشار خود بسرعت زبان اردو را بخوبی فرا گرفت طوری که آثار و نوشته ها و حتی اشعاری به این زبان از وی باقی است.

شهید گنجی برای انجام ماموریت الهی اش که خدمت به مسلمانان و روشنگری و رسوا ساختن دشمنان دین و عقیده مردم و خنثی ساختن نقشه هایشان بود از پا نمی نشست.

از فعالیت های فرهنگی و علمی ایشان در طی حضور سه سال و نیم،در پاکستان باید گفت که ایشان با حضور در همه سمینارها، مجامع علمی، فرهنگی و هنری به روشنگری می پرداخت و مقالات و نوشته های علمی، دینی وی سرتیتر مهم بسیاری از مطبوعات پاکستان بود.

صادق جوان در مدت حضورش در آنجا 25 جلد کتاب از جمله مسیحیت در پاکستان، زن در پاکستان، شخصیت های پاکستان، احزاب و گروه های پاکستان، پاکستان و چگونگی فعالیت آمریکا در این کشور وآموزش و پرورش پاکستان را به چاپ رساند.

عشق و محبت گنجی این جوان 28 ساله برازجانی که در واقع گنجی بود که پاکستانی ها تازه او را دریافته و کشف کرده بودند در عمق دل اقشار مختلف مردم، استادان علمی و دینی و احزاب ریشه دوانده بود دوری از او را برایشان سخت کرده بود.

در زمان پایان ماموریتش و بازگشت به ایران برایش 54 آیین تودیع برگزار کردند که در آخرین مراسم دیگر دشمنان کوردل تاب تحمل وجودش را نداشتند و در آذرماه 69 او را به آرزوی دیرینه اش و به کاروان دوستان و همرزمانش رساندند.

مادرشهید گنجی در گفت وگو با ایرنا گفت: صادق مهربان، افتاده وبسیارعاقل بود بعد از فوت پدرش با اینکه 9سال بیشتر نداشت از درک بسیار بالایی برخوردار بود و در سختی ها مرا دلداری و امیدواری می داد و من به او تکیه می کردم و جای برادر و پدر من بود.

مرضیه خلیفه افزود: زمانی که با شش فرزند یتیم به برازجان برگشتم با کار خیاطی مشغول بزرگ کردن بچه ها شدم صادق بدلیل اینکه مدرسه می رفت و سنش کم بود نمی توانست کار کند ولی پولی را که برای مدرسه اش می دادم را به دور از چشم ما جمع می کرد و در زمان لزوم خرج خانه می کرد.

وی گفت: صادق در مدت کوتاه چهل روز در فصل تعطیلی مدارس در مکتب، قرآن را ختم کرد، بسیار باهوش و با استعداد بود همه معلمان و بعد از آن در دانشگاه از او به عنوان شاگرد نمونه یاد می کردند.

من را یکی دو باری با خود به پاکستان برد، یکبار وقت دنیا آمدن بچه دومش نادر و بار دیگر که در سال 68 از ایران به او دورنگار زده بودند که به عنوان نماینده جمهموری اسلامی ایران در سمینار ائمه اطهار(ع) به مناسبت مبعث پیامبر در هندوستان شرکت کند.

آن موقع نیز من پاکستان بودم و به همراه خانواده اش با او به هند رفتیم که یک هفته ماندیم و او به زبان اردو سخنرانی می کرد.

در پاکستان خانه آنها بالای اداره اشان بود روزها ناهار صادق را پایین می بردیم چون کار زیاد می کرد زیاد او را نمی دیدیم بیشتر آخر شب به منزل برمی گشت.

مادر شهید گنجی بیان کرد: آخرین باری که او را دیدیم ، چهار ماه قبل از شهادتش بود که با خانواده اش به برازجان آمده بودند و شب شهادتش من یکدفعه حالم بسیار بد شد که اصلا دلیلش را نمی دانستم.

فردای آن روز به قصد دکتر از خانه خارج شدم که آقای توکلی دامادم سر کوچه من را دید و برگرداند و گفت تو برو من خودم برایت نوبت می گیرم من که به دلم گذشته بود به خانه همسایه مان آقای کوثری رفتم و به او و خانمش گفتم مگر صادق شهید شده؟

یکباره حال آنها نیز خراب شد به آنها گفتم راستش را بگویید من آمادگی آن را دارم فرزندانم همیشه من را برای همچین روزی آماده می کردند اینطوری بود که آنها گفتند ˈدر لاهور تیراندازی شده و صادق زخمی شده استˈ ولی من گفتم نه صادق شهید شده و من خبر شهادتش را همان روز فهمیدم.

مادر شهید گنجی گفت: خدا را شکر می کنم که امانت هایی را که خدا به من داده بود توانستم به تنهایی بزرگ کنم و به خودش برگردانم و فدای اسلام و امام کنم و امروز مایه افتخار من و سرزمینم باشند.

یوسف توکلی دوست و همسر خواهر شهید گنجی گفت: صادق اهل قلم و بسیار با ذوق بود، اطلاعیه ها و شعار راهپیمایی ها را در زمان مبارزه با رژیم طاغوت می نوشت، بسیار منظم و اصولی بود و همیشه می گفت کارها باید منسجم و تشکیلاتی و با همدلی و وحدت انجام گیرد.

توکلی افزود: شهید گنجی در زمان فعالیت گروهک ها و منافقین علیه امام، با قدرت بیان و توانایی با آنها مناظره وعلیه آنها موضع گیری می کرد و با قدرت جاذبه و دافعه ای که داشت سعی می کرد آنها را جذب کند.

وی اضافه کرد: صادق ازهر لحاظ، اخلاقی و عقیدتی، فکری و قدرت استدلال و بحث و مناظره، معلومات و قدرت برنامه ریزی صحیح از همه ما که با هم کار می کردیم و بیشترمان از لحاظ سنی بزرگتر از او بودیم، بالاتر بود.

همیشه به ما توصیه می کرد خط مستقیم ولایت و رهبری را رها نکنید از افراط و تفریط بپرهیزید و فقط گوش به فرمان رهبر باشید و کاری به گروهک ها و جناح ها نداشته باشید و خود رهرو راستین ولایت بود و عامل به تمام معنای گفته های خود بود.

او همیشه می گفت محبوس کردن اسلام ظلم به اسلام است، انقلاب و اسلام تنها برای ما ملت ایران نیست بلکه برای همه ملتهای مستضعف و پابرهنه دنیاست و ما باید با ارشاد راهنمایی و گفت وگو با ملت ها انقلاب را صادر کنیم.

صادق با اشاره به گفته امام(ره) که راه قدس از کربلا می گذرد می گفت صدور اسلام با زور و سرنیزه نیست و با توجه به سخن امام راه آن اشاعه فرهنگ عمیق و مکتب حسین(ع) و خون پاک او و انجام رسالت زینب گونه ماست.

منبع خبر :

کد: 340
گروه: اخبار استان
 
تصاویر مرتبط
  • شهید گنجی، الگوی مناسب جوانان جوامع اسلامی
امتیاز بندی